Expozícia tradičnej ľudovej kultúry v Hornej Marikovej

29. 11. 2016

Obec Horná Mariková v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici pripravuje spoločný projekt, ktorého výstupom by mala byť stála expozícia tradičnej ľudovej kultúry v Hornej Marikovej - bude sa jednať o  zariadenie tradičnej "marikovskej izby".

Expozícia bude umiestnená v drevenici v dedinskom skanzene. Úpravy stavby, hlavne interiéru zariadi obec Horná Mariková - jedná sa o utesnenie miestnosti (tradične sa to robilo machom) a hrubé vymazanie omietkou, ktorá sa následne vybieli. Pri vstupe do miestnosti sme vybudovali klasický kamenný sporák s trúbou. Podobne sme upravili i dve steny v pitvore - vstup do drevenice.

Vlastivedné múzeum získalo na zriadenie expozície v Hornej Marikovej finančné prostriedky a postará sa o zariadenie miestnosti dobovým nábytkom a zariadením.
        K spolupráci bola pripravená zmluva o výpôžičke priestoru, ktorá bude predložená obecnému zastupiteľstvu k schváleniu - jedná sa o zapožičanie nehnuteľného majetku čo je v kompetencii zastupiteľstva.

Tu si je možné pozrieť fotografie z prípravy priestoru: Marikovský dom - úpravy.