Marikovské nárečie - slovník výrazov (neúplný)

27. 1. 2016

Je to reč našich rodičov  a starých rodičov. Pre rodu verného Marikovca je to to isté, čo nektár lipových kvetov pre včelu.
        Výrazy Marikovského  nárečia, slová a slovné spojenia používané kedysi v Marikovej v bežnej hovorovej reči sa pokúšali už zachytiť viacerí. Existuje údajne niekoľko  čiastočných  zoznamov slov a používaných výrazov. Cieľ bol vždy jeden: zozbierať, zachytiť a zaznamenať tieto výrazy pre budúce generácie.  Pod článkom je môj záznam slov starý skoro dvadsať rokov, bol uložený na 3,5 palcovej diskete – mal som technický problém ako to niekde otvoriť. Podarilo sa to na starom počítači.  V tejto verzii je zoznam doplnený o slová, ku ktorým som sa dostal za posledný týždeň, niečo od starších spoluobčanov,  rodákov, kamarátov  a niečo z poslednej diskusie  na web stránke história Mariková.
        Chcel som to už urobiť dávno, možno teraz, keď vidím, že to zaujíma viac ľudí, nastal  ten čas, aby sa  tieto kedysi používané slová a výrazy, čo najviac doplnili a postupom času by bolo možné  pripraviť ucelenú brožúrku, knižku, či slovník, aby sa „Marikovské nárečie a používané výrazy“ zachovali aj pre budúcnosť.

Výklad významu výrazu, alebo používaného slova môže byť rôzny. Je to dané rozlohou obce, vplyvmi nárečí susedných obcí v priľahlých našich osadách (vrch Besného, Udíčka, Ráztoka, Kátlina ap.). Môže byť, že ten, ktorý výraz nie je čisto Marikovský,  mohol sa používať aj niekde inde, možno v inej verzii, s iným prízvukom, dokonca s iným významom.
!!! Nezatracujme, nesúďme.... !!!

Dávame možnosť v diskusii na tejto stránke tu existujúci „slovník“ dopĺňať. Bolo by dobre uviesť znenie  slova, alebo výrazu v podobe, ako ste ho počuli. Treba sa držať hesla: „Píš ako počuješ“, tí čo to budú čítať by sa mali držať hesla: “Čítaj ako vidíš“.

Poprosíme, pokiaľ uvediete výraz, alebo neznáme slovo, ktoré v priloženom zozname nie je, je potreba napísať význam toho slova.
Za všetky príspevky ďakujeme!

Pokiaľ sa nám podarí zhromaždiť dostatočné množstvo výrazov, zvoláme pod záštitou Obecného úradu „Redakčnú radu“, ktorá  bude tvorená prispievateľmi a staršími občanmi z Dolnej a Hornej Marikovej, materiál by sme upravili a hľadali by sme spoločne cesty na dôstojné vydanie takéhoto slovníka.
K spolupráci pozývame všetkých!

Neúplný "Slovník Maríkovského nárečia"  si je možné pozrieť po kliknutí na odkaz:

SLOVNÍK MARÍKOVSKÉHO NÁREČIA (neúplný)

Prehľad komentárov

podhlavník

(Eva Skýbová, 30. 5. 2016 7:42)

Dobrý den, podhlavník si pamatuji jako "Zhlavec".

do slovníka

(Martina, 29. 5. 2016 13:02)

Mňa napadli ešte slová: gabac a ľochac :)

Marikovsky slovnik

(Martina Stevens, 15. 4. 2016 20:54)

Este by som doplnila muríša, zamuríšaný

Marikovsky slovnik

(Martina Stevens, 15. 4. 2016 20:54)

Este by som doplnila muríša, zamuríšaný

Ďakujeme

(Miroslav Hamar, 2. 2. 2016 19:10)

Všetkým prispievateľom ďakujeme. Príspevky a výrazy uvedené v nich budú zahrnuté do súboru zhromaždených výrazov a najaktívnejší prispievatelia budú prizvaní k záverečnej úprave "slovníka".
Pokiaľ si spomeniete na výrazy a slová je ich možné poslať i na adresu:
obechornamarikova@stonline.sk

Re: Ďakujeme

(Dr. Prcúch Gašpar, 6. 2. 2016 13:22)

Vážení,
taký slovník výrazov môže byť aj trocha humorný, z celého srdca to podporujeme.
Tiež posielam niekoľko výrazov, snáď sa niečo hodí.

buchnáty - údery päsťou do chrbta
loptoš - nezbedník
trhance - trhaná cestovina
žbrnda - nevydarené, nechutné jedlo
sľačac - ľútostivo sa pozerať na jediaceho
šmajznúc - ukradnúť
vykydac - odstrániť hnoj z maštale
pokecac - podebatovať
dalekonosný - denaturák nosený z Moravy
huňa - dlhý súkenný odev prehodený cez ramená
cedzelko - používa sa na scedenie tekutiny
čo bäčíš ? - neprirodzený plač
čo bučíš ? - neprirodzený plač
jačac - vydávať neprirodzené zvuky
kedy pvoš ? - kedy pojdeš ?
odfľáknúc - urobiť povrchne
bambúšic sa - naobliekať sa
drnda - hra /veľkou palicou sa odhadzuje malá palica/
podscienka - kamenný múrik pri základoch domu
dze idzeš ? - kam ideš
onéci - častica používaná v núdzi
oddžavic - uvoľniť si prístup k hlbším štruktúram

Zdravím vás a držím palce. P.

K diskusii

(Ing. Nadežda Vlčková, 3. 2. 2016 14:20)

štabarcovac - lomoziť, zvoniť
zdechľovec, idzem do zdechľovca - idem spať
na sľačanú - pozrieť sa na svatbu
chlievec - chliev
pataľa - panvica
fčiľ - teraz
furt - stále
hajzeľ - WC, nezbedník
kľajbas - plochá veľká obyčajná ceruzka
nebozjec -
žliabek - voda tečúca cez drevený žľab
šnuptycheľ - vreckovka
vípravky - reči

K diskusii

(Miroslav Hamar, 27. 1. 2016 20:22)

Pokúsme sa rešpektovať, každý má nárok na názor! V prípade vulgarizmov by sme museli diskusiu zrušiť.
Pokiaľ sa Vám nezdá výraz dobrý napíšte, v konečnej verzii ho "Redakčná rada" možno vyradí.
Pokiaľ máte výraz málo obvyklý napíšte, kde sa vyskytoval

Onéci

(Lubomír Ligas, 28. 1. 2016 9:30)

Tento výraz jsem často slyšel od tety Maryšky. Při různých setkáních, ať brigádách či rodinných oslavách, znělo onéci jako naše moravské toš nebo anglické well. Lig.

Baviačka

(Anka Manakova-Orgoníková, 27. 1. 2016 21:48)

To je slovo jednoznačne "maríkovské" a najviac znejuce pre mña.
Napad na slovnik super. Tesim sa na vydanie.