Choď na obsah Choď na menu
 


 

Posviacka kríža v Stolečnom

   Keď vyslovujeme slovo kríž, nehovoríme len utrpení, krvi, ale hovoríme aj o láske, ktorú kríž prezentuje aj napriek bolesti. Podstatným a neprekonateľným faktom na kríži je skutočnosť, že Božia láska je väčšia ako ľudská zloba. Taká ľudská zloba, ktorá by prekonala Božiu lásku neexistuje. Túto základnú pravdu kríža poznali nie len naši predkovia, ale aj my.

Mgr. M. Kováč

 
V nedeľu 5. októbra 2014 sa v Stolečnom v osade Urgošovce konala posviacka nového kríža. Pôvodný (asi 60 rokov starý) a ohrádka boli nahradené novými. (Nemáme informácie od ktorého storočia vôbec je na tomto mieste umiestnený  kríž.) O obnovu sa organizačne, finančne a materiálovo postarali miestni chatári, najmä p. Ján Riljak. Všetky drevené časti vyhotovil stolár p. Tomáš Trmík z Priesiek. Posviacku vykonal hornomarikovský farár Mgr. Milan Kováč. (Celkový vzhľad je trocha iný ako sme zvyklí na tradičných krížoch - možno si na priložených obrázkoch všimnete, že kríž nemá typický krycí plechový oblúk, aký poznáme z iných lokalít.)  Slávnosť sa konala za prítomnosti zamestnancov obecného úradu a  asi tridsiatich marikovských občanov a chatárov zo Stolečného. Táto akcia svedčí o záujme občanov o cirkevné pamiatky a o udržiavanie kresťanských tradícií našej obce.
 
stol2014--12-.jpg
 
stol2014--4-.jpg
 
stol2014--6-.jpg
 
stol2014--7-.jpg
 

 

stol2014--10-.jpg