Choď na obsah Choď na menu
 


Prestížnu cenu Oskar bez barier 2014 získala naša obec

1. 5. 2015

 - Držiteľom ocenenia Združenia miest a obci Slovenska (ZMOS) Oskar bez bariér za rok 2014 je obec Horná Mariková v Považskobystrickom okrese. Keď jej vyšší územný celok oznámil, že k 31. 12. 2013 končí s prevádzkovaním miestneho zariadenia sociálnych služieb z dôvodu vysokých nákladov, tamojšia samospráva budovu zrekonštruovala, zefektívnila prevádzku a prevzala zariadenie do svojej správy.

Na snímke riaditeľka zariadenia Anna Hanuliakova (vľavo) a obyvatelia zariadenia sociálnych služieb v Hornej Marikovej. Horná Mariková, 30. apríla 2015.

 

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/4/1/7/3-41717aeb459f7c87d12fce560f3d5ee7fbccee09.jpgNa snímke riaditeľka zariadenia Anna Hanuliakova (vľavo) a obyvatelia zariadenia sociálnych služieb v Hornej Marikovej. Horná Mariková, 30. apríla 2015. Foto: TASR/R. Stoklasa

Podľa výkonného podpredsedu ZMOS Jozefa Turčányho sa komisia zhodla na tom, že práve Horná Mariková svojím razantným postupom a prístupom k sociálnej oblasti vytvára v podmienkach obce dlhodobý a udržateľný projekt, ktorý môže byť inšpiráciou aj pre ostatné obce. „Obec nabrala odvahu ísť do rizika a podporiť sociálne služby aj v podmienkach malej obce, prevziať zariadenie od vyššieho územného celku a prevádzkovať ho vo svojej réžii,“ zdôvodnil udelenie ocenenia Turčány.

Obec Horná Mariková investov
ním do kotolne a reorganizáciou pracovných miest  znížila dovtedajšie náklady na jedného klienta na mesiac zo 760 na 645 eur. Pri štátnej mesačnej dotácii na klienta vo výške asi 330 eur sa stalo zariadenie sociálnych služieb v Hornej Marikovej najdostupnejším v okrese a jedným z najlacnejších v Trenčianskom samosprávnom kraji.

Asi tri štvrtiny klientov zariadenia je z Marikovskej doliny, asi 55 percent priamo z Hornej Marikovej. „Na rozhodnutie prevziať zariadenie do vlastnej správy mala najväčší vplyv zodpovednosť voči klientom i zamestnancom zariadenia. Neviem si predstaviť, ako by bol 80–90-ročný človek presťahovaný do domova sociálnych služieb napríklad o sto kilometrov ďalej.
oskar-bez-barier-2015.jpgTí ľudia sú tu doma, sú spokojní, majú tu svojich vrstovníkov, známych. takéto presťahovanie by ich zabilo,“ zdôraznil starosta Hornej Marikovej Miroslav Hamar. Ocenenie za obec prevzal v stredu (29.4.) na Sneme Združenia miest a obcí v Bratislave. Súčasťou ocenenia bola aj čiastka vo výške 2000,- Eur

           Prestížna cena Oskar bez bariér


Podľa riaditeľky zariadenia Anny Hanuliakovej sociálne služby poskytujú chodiacim aj imobilným klientom, kapacita zariadenia je momentálne naplnená. „Klientov máme 37, stará sa o nich 20
pracovníkov a dva
ja ďalší zamestnaní 
prostredníctvom úradu práce. Snažíme sa o také rodinné prostredie. Prechodom zariadenia pod správu obce sa znížila byrokracia, viac času môžeme venovať klientom. Nemusíme robiť toľko administratívy,“
skonštatovala Hanuliaková s tým, že ich najstaršia klientka oslávi tento rok storočnicu.

Cieľom súťaže Oskar bez bariér je motivovať samosprávy miest a obcí angažovať sa v oblasti starostlivosti o zdravotne postihnutých a sociálne slabších občanov, a tak napomáhať ich integrácii. V 11. ročníku boli okrem Hornej Marikovej na prestížne ocenenie nominované obce mikroregiónu Pridujansko, mestá Banská Bystrica a Žilina a obec Stakčínska Roztoka. V minulom roku získala ocenenie mestská časť Bratislava-Petržalka.