Choď na obsah Choď na menu
 


Ožili staré zvyky

8. 1. 2011

   

Koncom roka 2010 zeznela harmonika a bolo počuť zvonce a  spev piesne "Nový rok beží v jasličkách leží ......" ,

  mnohí z nás sa na túto udalosť tešili a radi uvítali "babu" či "babiarvóv," týchto, v našej obci tradičných poslov Nového roku.  Vidieť sme ich mohli na trase spod Jurekova - od Morávka na Paseky.   Ďakujeme!!!!

     Obec je rozľahlá, boli by sme radi,  keby sme ich mohli v budúcnostiv privítať v svojich príbytkoch i v iných častiach obce.

        V minulosti pravidelne posledné dni roku chodievala partia (baba)  "Folkóru".   Keď sa po vianociach predvečerom rozoznel hlas zvoncov a bolo počuť hlas harmoniky, všetky deti zvedavo, niekedy so strachom i s plačom, s čelami pritlačenými na okenné tabule očakávali príchod masiek. Gazdiná chystala niečo k zakúsnutiu a gazda k počastovaniu. 
        S "babou" sa chodilo za starých čias  i viacej dní. Chodilo sa s "babou"  Modľatínskou, Rovňanskou, Ráztockou, či Paseckou.
        Babiari - koledníci zaspievali pred každým domom, žandár si pýtal od gazdu povolenie či môže družinu pozvať do príbytku. Po vpustení do domu "babiari" všetkým prítomným starým, či mladým, povinšovali, povymetali choroby, pece, komíny, zaspievali, dievky a gazdiné vytancovali, "neposlušné" deti postrašili že ich čert nabudúce zoberie so sebou. Čo to pokoštovali, na decko vybrali pár drobných mincí a spevom piesne " Zbohom ostávajce už idzeme a za vaše dary ďakujeme, nech vám Boh zaplací čo sce dali  ..... "  pokračovali v svojej trase.
        Často bolo horúco, boli i bitky, zvonce lietali a provieslá sa rozpletali, keď sa takéto partie počas svojho putovania stretli. Každá partia mala svoje teritórium, ktoré si dokázala hájiť.
        Kedysi sa viac pri maskovaní používali tradičné materiály, kože z domácich zvierat, slama - slamenné provieslá, reťaze, konope a rôzne prírodné farby 
    V zostave masiek bola hlavnou postavou maska znázorňujúca "babu", ktorá nosila v perinke decko, ďalej boli masky znázorňujúce. "deda, žandára,  muzikanta, drmbasistu, kominára, kuba, medveďa, drotára, doktora, opice a p"

     Na  našej stránke uverejníme postupne i staré fotografie masiek "Babiarvóv" , ktoré  chodili obcou v minulosti. Keby niekto našiel doma takéto fotografie, radi ich uverejníme na tejto stránke.

Staré fotografie sú uverejnené v rubrike "Kultúra".

 

Náhľad fotografií zo zložky Babiari 2010