Pozvánka XXI. ročník MFS

28. 6. 2013

V minulom roku sa slávností zúčastnilo viac ako 1500 divákov, účinkujúcich vystúpilo 270. V tomto roku očakávame približne rovnaký počet vystupujúcich, ktorí sa predstavia v programe o trvaní cca 2,5 hodiny.
       Slávnosti začnú svätou omšou v miestnom kostole zasvätenom svätému Jánovi Nepomuckému, omšu bude celebrovať vdp. Milan Kováč.
Svätej omše sa tradične mimo našich občanov zúčastňujú i cezpoľní návštevníci slávností ako aj účinkujúci v svojich krojoch. Súčasťou obradu je prinesenie darov a čítanie písma svätého členmi folklórnych skupín.
     Po skončení bohoslužieb bude program pokračovať pred budovou Obecného úradu, kde budú rozložené ukážky tradičných ľudových remesiel a výrobných postupov, mala by byť nainštalovaná výstavka starých historických spaľovacích motorov, ktoré sa na vidieku používali v období pred 2. svetovou vojnou.
      V priestoroch čitárne bude inštalovaná výstava obrazov maliara z Dolnej Marikovej p. Jána Mihálika, venovaná prevažne kresbám z osád v Hornej a Dolnej Marikovej, na ktorých sú zachytené drevenné chalupy v svojej jednoduchej a účelnej kráse.
      Predstavené budú i typické kuchyne z regiónov okresu, bude možnosť tieto špeciality ochutnať. Prihlásených je viacero predajcov od občerstvenia, cukrovej vaty až po predaj úžitkových predmetov.
      Atmosféru konania sviatku folklóru a ľudovej zábyva bude v tomto priestore od 11,00 hod dotvárať hudobná produkcia hudobnej skupiny Carpatia pod vedením p. Vladimíra Martikáňa v skladbe hudobných nástrojov - akordeón, kontrabas a husle.
       Pripravené sú i atrakcie pre deti v podobe "nafukovacieho sveta", prisľúbený je i kolotoč a húpačky, ďeťom sa budú v rámci výtvarných prác a súťaží  venovať profesionálni vedúci.
       Samotný folklórny program začne o 14,00 hod, vystúpia súbory z nášho regiónu, okolitých obcí i z ČR, vystúpia súbory Poleno z Bratislavy, súbor Brezová z Brezovej p. Bradlom a súbor Váh z Púchova. V rámci programu bude pokrstené CD, ktoré v tomto roku vydala Folklórna skupina Žrnovanka s  jedinečnými piesňami, ktoré sa zachovali v Obci Horná Mariková.

Program MFS

Vo večerných hodinách by mala byť ľudová veselica v priestoroch skanzemu, alebo kultúrneho domu. Máme prisľúbenú účasť populárnej hudobnej skupiny "Piňakoláda" známej z televíznej stanice Šláger TV.
plagat_pk_.jpg