30. 6. 2015

V Hornej Marikovej pôsobil v r. 1958 – 1961 kňaz Anton Michalík. Bol amatérskym kartografom a v roku 1959 nakreslil mapu farnosti (a zároveň aj obce) Horná Mariková. Na mape sú zakreslené vodné pramene a toky, cesty, kóty vrchov, horské hrebene, domy. Verne zachytáva osady, ktoré boli v čase jeho pôsobenia v našej obci obývané.

To znamená, že napr. osada Rokytové nie je na mape preto, lebo v tom čase tam ešte nestál žiadny dom. Osada Kuvikovce v Rovnom tam nie je zasa z toho dôvodu, že tam v tom čase už nikto nebýval.

Mapa sa zachovala na fare v Hornej Marikovej a pre verejnosť ju sprístupnil v roku 2006 správca farnosti a amatérski nadšenci ju následne previedli na digitálny formát.

Mapa z roku 1959 vo formáte PDF

V rokoch 1961 -1988 pôsobil Anton Michalík ako kňaz vo farnosti Prečín. Podobne ako v Hornej Marikovej, aj na novom pôsobisku vyhotovil mapu svojej farnosti. Pod farnosť Prečín spadajú obce Prečín, Bodiná, Počarová a Zemianska Závada. Pre porovnanie zverejňujeme aj ukážku tejto mapy (odfotografované mobilným telefónom).

mapa-farnost-precin.jpg