Choď na obsah Choď na menu
 


PEŇAZOKAZEC Z MARIKOVEJ

13. 7. 2012

 

Ako to bolo so zatknutím marikovského falšovateľa bankoviek z prvej republiky?
 
UNIKÁTNE DIELO INSITNÉHO MALIARA
 
PEŇAZOKAZEC Z MARIKOVEJ
 
História peňazokazectva na Slovensku pozná dva unikátne fakty. Jedným je existencia falšovatefskej dielne v Chvalovskej jaskyni z 15. storočia, z ktorej sa uchovalo 18 mincí a 35 kúskov nastrihaného postriebreného plechu. Druhým je falšovanie bankoviek v ČSR z roku 1932 - ich tvorcom bol maliar samouk Alexander Siažik. V Marikovej, kopaničiarskej obci v okrese Považská Bystrica, v utorok tridsiateho augusta 1932 četníci obstúpili dom Siažikovcov a strážmajster skríkol do tmavej izbice:
„V mene zákona vás zatýkam!“
 Na ruky Alexandra Siažika nasadili putá a dolu dedinou ho viedli pod bajonetmi. Nebol to však začiatok, ale pokračovanie príbehu, ktorý sa začal oveľa skôr.
„Dne 24. července 1932 dal neznámy pachatel v obchode řezníka Jozefa Tisy ve Velké Bytči jednu 50 Kč-ovou falešnou bankovku jako pravou." A o pár dní neskôr: „Zhodný padělek dal opět neznámý pachatel dne 18. srpna na poštovním úradé ve Veľké Bytči." Hlásení o falošných bankovkách pribúdalo. Nielen z horného Považia, ale aj z okolia Prahy. Telefóny drnčali, hlásenia sa hromadili a pedantní muži s lupami v rukách sedeli nad falošnými bankovkami a dávali četníkom odborné posudky:
„Padělky jsou provedeny ručné perokresbou barevnými inkousty na obyčejném papíŕe cefulosovém... Tyto padělky, ač značné nedokonalé, pôsobí barevným tónem dosti Šálivěa jsou za vhodných okolností oklamání spůsobilé,"
„Alexander Siažik byl dne 29. srpna 1932 mezi 19. a 20. hod. v Hoštine, okres Púchov, v hostinci u Juraja Galánka, koupil si cigarety. Za cigarety platil falešnou 100 Kč bankovkou. Galánek tuto poznal jako falsifíkát a proto vyrozuměl naši četnickou stanici. Štábní strážmistr zjistil, že se jedná o Alexandra Siažika z Maríkovej, s. o. Povážska Bystrice, a proto u něho provedl domovní prohlídku, při které nalezl v domě jeho matky jeden 100 Kč a jeden 50 Kč falsifikát a jednu 100 Kč započatou, ale nedokončenou... Poněvadž Siažik se dopustil zločinu padělání peněz, byl dne 30.8.1932 ve 20 h. zatčen a odevzdává se vašemu soudu...
Strážmistr Neuman"
 
Zdroj: časopis ŽIVOT 2/93,
kniha Martin na čiernom koni
Úryvky sme uverejnili v takom znení, ako boli publikované
Pozn. správcu stránok – skratka s.o. = soudní okres
 
A čo o prípade vypovedá autentický dokument z okresného archívu v Považskej Bystrici? (pozrite sken dokumentu z našej fotogalérie)

 Vo fotogalérii nájdete dva obrazy A. Siažika, ktoré sú v súkromnej zbierke. Žiaľ, sú poškodené a veľmi amatérsky odfotografované. Snáď sa nám podarí získať ich  foto po reštaurovaní.

 

Náhľad fotografií zo zložky Mariková v archívnych dokumentoch